27 Haziran 2015 Cumartesi

Haşlama Yöntemi ile Yemek Pişirme

Merhabalar arkadaşlar. İlk yazımdan bu yana sizlerle hep yemek tarifleri paylaştım. Hepsi denenmiş, netice alınmış tariflerdi. Tariflerin sonu yok. Her çeşit malzemeyi yemeklere katabilir, tadına tat katabilirsiniz. Bunları yaparken hepsinin bir yöntemi var. Tariflerin arasındada kısa kısa bunlardan bahsetmek istiyorum aslında. Pişirme yöntemlerinden ilki haşlama tekniği ile pişirme.
Haşlama tekniği, özellikle et, tavuk, balık ve sebzelerde tercih edilen bir yöntem. Haşlama sıvısı olarakta su, et suyu, tavuk suyu veya süt kullanılabilir. Haşlama yönteminin amacı, besin değerlerinin kaybolmaması ve sindiriminin daha kolay olmasıdır. Yiyecekler ya direk olarak kaynar suya atılarak pişirilir ya da soğuk suya atılarak pişirilir. İkisindede ısı düşürülerek malzeme bir süre kaynatılır ve daha sonra ısı azaltılarak yemek pişirilir. Çok yüksek ateşte yemek pişirilmemelidir. Bunun sebebi yemeğin bir an önce haşlanıp sert olmasıdır. 
Haşladığımız malzemeleri pişirdiğimiz su çok lezzetlidir ve atılmadan kullanılmalıdır. İçinde pişirdiğiniz yemekten mutlaka vitaminler kalmıştır ve değerlendirilmelidir.
Sebzeleride haşlama yaparak buzdolabında ya da derin dondurucuda uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder