1 Temmuz 2015 Çarşamba

Pirinç Pilavı Tarifi

Bu kadar et yemeği tarifi vermişken yanınıda boş bırakmamak lazım. Sıradaki tarif pirinç pilavı tarifi. Pirinç pilavı, aslında bayanlara zor gelen bir yemek. Hatta pirinç pilavı yapamayanın hiçbir yemeği güzel yapamayacağı iddia edilir! Tabii bu bir iddia. Ölçülere dikkat edildiği sürece pilavın zor olmadığını göreceksiniz.
Tereyağı ile baldo pirinç tarifim için olmazsa olmazlar. Buyrun tarife:)
Malzemeler :
2 su bardağı baldo pirinç
3 su bardağı sıcak su
1 çay bardağı arpa şehriye
1 tane tavuk bulyon
2 yemek kaşığı tereyağı
Tuz
Hazırlanışı :
Pirinçleri iyice yıkayıp süzdükten sonra kenarda bekletelim. Tencereye tereyağını alalım. Eridikten sonra şehriyeleri ilave edelim. Renk değiştirene kadar kavuralım. Yıkadığımız pirinçleri de tencereye ekleyelim. 5 dakika boyunca sürekli karıştırarak kavuralım.
Pirinçler kavrulurken başka bir kapta sıcak su ile tavuk bulyonu karıştıralım. Tuzunu ilave edelim. Daha sonra bunu tencereye katalım. Biraz karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatalım. Ocağın altı kısık olacak şekilde 10-15 dakika pişirelim. Kapağını fazla açmayalım. Pirinçlerin suyunu tamamen çekmesinden sonra ocağın altını kapatıp 1-2 ker karıştırın. Daha sonra tencerenin üzerine kağıt havlu serip kapağını kapatalım. 10 dakika sonra açtığınızda tane tane pilavlar hazır halde sizi bekleyecek. Afiyet olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder